6 krokov ako schudnúť bez diéty.

6 krokov ako schudnúť bez diéty.

Skúste sa držať týchto 6 jednoduchých pravidiel a určite sa Vám podarí schudnúť.

1, Vyškrtnite z nákupného lístka potraviny, z ktorých priberáte. 

Určite ste počuli o „prázdnych kalóriách“. Sú to jedlá a pochutiny, ktoré majú veľa energie a žiadne vitamíny, minerály ani vlákninu. Sú pre náš organizmus zbytočné, nakoľko nevyživia naše bunky, iba budujú väčšie tukové vankúšiky. Obsahujú veľa cukru, soli a hydrogenovaných tukov a iných neprospešných látok pre naše telo. Skúste vylúčiť sladkosti, sladené nápoje, chipsy, solené oriešky, polotovary, vyprážané a veľmi mastné jedlá, údeniny, výrobky z bielej múky, tatársku omáčku, kečup, margaríny, obmedzte príjem cukru, soli a alkoholu. 

2, Ozdravte si jedálniček a podporíte chudnutie. 

Zaraďte do jedálnička chudé mäso, ryby, vajcia, kyslé mliečne výrobky, ktoré majú dobrý sýtiaci efekt a tak zjete menej, čo pomáha v chudnutí. Čerstvá zelenina má vysoký obsah vlákniny, je plná vitamínov a minerálov, ktoré sa podieľajú na fyziologických procesoch v celom tele. Vyživte svoje telo zvnútra a výsledok budete vidieť aj zvonka. Zdravé tuky vo forme semien a orechov udržia stálu hladinu cukru v krvi, čo pomôže dlhšie si udržať energiu. Celozrnné výrobky a strukoviny sú výborným zdrojom vlákniny, ktorá je veľmi dôležitá. Zasýti, vyčistí tráviaci trakt a odvádza nadbytočný cholesterol,cukor a toxické látky z nášho tela. Je to prevencia srdcovo – cievnych chorôb, cukrovky, vzniku žalúdočného vredu, žlčových kameňov a aterosklerózy.

3, Jedzte 5x denne. 

Tri väčšie jedlá a dve malé. Zachráni Vás to pred vlčím hladom a večerným pojedaním všetkého, čo nezje vás. Raňajky sú najdôležitejším jedlom. Tvoria základ pre celý deň. V doobedňajších hodinách telo najlepšie trávi a spaľuje prijaté kalórie. Pokiaľ máte chuť na sladké raňajky a ovocie, tak teraz nastal ten čas. Najlepšie urobíte, ak si vyberiete potraviny, ktoré majú dlhší sýtiaci efekt a nedvíhajú prudko hladinu glykémie v krvi. Napríklad ovsená kaša s ovocím, chia semienkami a orechmi vám dodá energiu na celé dopoludnie. Desiata aj olovrant by mali byť iba 10% z celodenného kalorického príjmu. Obed si kľudne dajte z denného menu, ale nezabúdajte voliť to najmenšie zlo. Aj keby sa vám zbiehali slinky na vyprážaný syr a zemiakové hranolky poliate tatárskou omáčkou, mali by ste dať prednosť skôr chudému mäsku, zelenine a varenej prílohe v prípade, že to schudnutím myslíte vážne.Medzi jedlami dodržiavajte 3 hodinový odstup. Večera by mala byť ľahká. Zelenina a ľahko stráviteľná bielkovina sú ideálnou voľbou. Posledné jedlo by ste mali zjesť 2-3 hodiny pred spaním. 

4, Pite čistú vodu.

Väčšina ľudí pri chudnutí podceňuje hydratáciu. Takmer 70% ľudského tela tvorí voda. Je dôležitá pre všetky procesy od odstraňovania odpadu, zvlhčovania kĺbov až po reguláciu telesnej teploty. Vedeli ste, že dostatočným pitím vody dokážete zrýchliť svoj metabolizmus až o 25%? Áno, pitie čistej vody urýchľuje chudnutie. Vynásobte svoju hmotnosť číslom 0,033 a zistíte aké množstvo(koľko litrov) by ste mali vypiť denne. V lete a pri fyzickej aktivite je to oveľa viac. Je dobré piť priebežne, nesnažte sa  dobehnúť pitný režim za celý deň, pitie väčšieho množstva vody po  17°° hodine zaťažuje obličky. Do pitného režimu sa ráta iba čistá voda, nesladené zelené, alebo bylinkové čaje. Pokiaľ vám čistá voda nechutí, môžete si ju ochutiť citrónom alebo mätou.

5, Zaraďte si do života pohybovú aktivitu.

Ak chcete schudnúť, vždy musíte vydať viac energie ako ste prijali. Nemusíte zabehnúť hneď maratón ani utekať do posilňovni. Stačí pravidelný pohyb. Dlhšia prechádzka, rýchla chôdza, výťah vymeňte za výstup po schodoch. Neskôr skúste beh, cvičenie váhou vlastného tela,  alebo nahovorte kamarátku a navštívte spolu skupinové cvičenie. Dôležitá je vytrvalosť a tukové vankúšiky budú miznúť. Čím viac máme svalstva, tým je náš metabolizmus výkonnejší. To znamená nielen rýchlejšie chudnutie, ale aj spôsob ako zjesť viac. A to poteší, nie? Ale stále platí, že by malo ísť o potraviny, ktoré sú zdraviu prospešné a nie kalorické bomby bez výživovej hodnoty. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme. Pravidelným cvičením sa vám upraví postava, telesná kondícia a budete mať aj lepší spánok. 

6, Spite 7-8 hodín denne.

Dostatočne dlhý a nerušený spánok pomáha v chudnutí. Keď zaspíme v našom tele sa spustia regeneračné procesy, ktoré čistia a regenerujú poškodené bunky. Telo na tieto úkony, potrebuje pokoj a energiu. A tú čerpá z tukových buniek. Čím dlhšie spíme, tým viac ich stihne spotrebovať. Spaľovanie tuku v noci bude efektívnejšie, čím bude naša životospráva zdravšia počas dňa. Melatonín je hormón, ktorý je aktívny najmä v tme, navodzuje spánok. Zabezpečuje regeneráciu a urýchľuje zotavenie organizmu, podporuje vylučovanie rastového hormónu (GH) v noci. Kvalitný spánok podporí vylučovanie GH, ktorý obnovuje rast tkanív, kostí, chrupaviek a väzív v tele.  Dĺžka spánku vplýva aj na dva ďalšie hormóny, ktoré riadia náš apetít. Sú to leptín a grelín. Hormóny, ktoré dávajú pozor na našu hladinu sýtosti a hladu. V prípade, že  nám hrozí jedno alebo druhé, upozornia nás na to. Platí to však len vtedy, ak je naše telo dostatočne zregenerované spánkom. Menej spánku narúša hladinu týchto hormónov,  cez deň potom máme tendenciu zjesť oveľa viac jedla, z čoho môžeme rýchlejšie priberať.

Myslite pozitívne.

Spravte si každý deň krajší, usmievajte sa. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí sršia pozitívnou energiou. Aj v zlom hľadajte to dobré. Prijmite seba samého. Každý máme svoje trápenie, chyby, zlozvyky, svoju osobnosť, ale vieme na sebe pracovať a zlepšovať sa v akomkoľvek smere, len musíme chcieť. Nevzdávajte to. Myslite pozitívne a pracujte na sebe. Aj chudnutie vám pôjde ľahšie.

Chcem vyskúšať chudnutie s jedálničkom na mieru.