Čo mám jesť, aby som bola štíhla?

Čo mám jesť, aby som bola štíhla?

To je otázka, ktorú dostávam často. Nemusíte sa báť každého sústa, stačí vedieť koľko a z čoho si máte naložiť na tanier. Pripravila som pre vás malý prehľad, ktorý Vám pomôže upraviť jedlo na tanieri tak, aby ste boli štíhle bez rátania kalórií.

Príloha ako celozrnná ryža, quinoa, kuskus, pšeno a iné by na Vašom tanieri mala zaberať asi jednu štvrtinu.

Bielkoviny – druhá štvrtina taniera patrí bielkovinám ako chudé mäso a ryby. Stačí, keď budete mäso jesť raz denne. Nebojte sa dať si 150g chudého mäsa alebo 200g rýb(vážené v surovom stave). Väčšieho množstva bielkovín na 1 porciu telo nedokáže využiť. Preto porciu mäsa nezvyšujte, lebo zbytočne preťažujete obličky a pečeň.

Zelenina a ovocie – zeleniny sa najedzte dosýta, tu sa nemusíte obmedzovať. S ovocím opatrne, je síce zdravé, ale aj veľmi sladké. Odporúča sa zjesť denne 5 porcií ovocia a zeleniny. Ak chcete schudnúť siahnite radšej po zelenine, ovocie obmedzte na 2 ks denne. Zelenina, či už surová, varená, parená, grilovaná, by mala zaberať zvyšnú polovicu vášho taniera.

Mliečne výrobky – vyberať by ste mali tie polotučné, alebo nízkotučné a neochutené. Kvalitný biely jogurt, cottage syr, tvaroh, tvrdý syr s obsahom tuku do 30%. Dochutiť si ich môžete ovocím, zeleninou alebo bylinkami. Mliečne výrobky môžu tvoriť malý snack medzi hlavnými jedlami, alebo ľahkú večeru, nakoľko vápnik sa vstrebáva lepšie večer.

Cukrovinky, slané pochutiny – tie nie je nutné jesť vôbec. Akékoľvek množstvo, aj malé, je niečím navyše čo vaše telo nepotrebuje. Väčšinou sú to veľmi kalorické snacky, z ktorých sa nenajete na dlhší čas a preto siahnete po ďalšom jedle. Následok? Rýchle a neustále priberanie.

Takže ich konzumáciu vylúčte, alebo aspoň obmedzte na minimum. Štyri tabuľky čokolády a malá hŕstka chipsov denne postačí pre chuť. Pozor na oriešky, malá hŕstka je naozaj 15-20 ks, nie plná miska. Snažte sa ich jesť nesolené a nesladné.

Pitný režim, vypite denne aspoň 2 litre neochutenej, neperlivej vody. Zrýchlite si výkonnosť, zlepšíte schopnosť sústrediť sa a podporíte trávenie, čím si zrýchlite metabolizmus až o 15-25%. To znamená, že budete rýchlejšie chudnúť.

Pohyb by mal byť súčasťou Vášho životného štýlu. Nemusíte zabehnúť maratón, kúpiť si činky a proteínové nápoje. Vyberte si športovú aktivitu, ktorú máte radi, korčuľovanie, bicykel, rýchla chôdza. Majte radosť z pohybu, zlepšite si kondíciu, či držanie tela. Dbajte na vyváženú stravu, pitný režim a dobrý spánok. Je to jednoduché, vyskúšajte to.

V prípade, že potrebujete so stravovaním pomôcť a želáte si zostaviť jedálniček na mieru, rada Vám pomôžem, napíšte mi správu.

Kontakt