Čo si nekúpiť v obchode

Čo si nekúpiť v obchode

Aj Vy sa chystáte dnes grilovať? Marinované mäso, mleté mäso so syrom a k tomu dressing? Tieto potraviny v obchode radšej nekupujte.Vybrala som sedem potravín, ktoré ľudia kupujú každý deň, alebo v letnom období, v čase grilovania.Ktoré potraviny radšej nekupovať a prečo? 

1, Marinované a mleté mäso

Marinované mäso je väčšinou neurčitej kvality, keďže pod nánosom marinády sa nedá určiť ako vyzeralo predtým. Je známe, že ak chceme mäsu predĺžiť trvanlivosť, stačí ho naložiť do oleja a korenín. Marinovanie predĺži jeho záruku o pár dní.  Namiesto toho si môžeme kúpiť čerstvé mäso, osoliť, okoreniť a chuť mäsa vynikne aj sama, alebo s grilovanou zeleninou.

V jednoduchosti je krása a kvalitné, čerstvé mäso stačí ochutiť jedným druhom korenia. Mleté mäso má väčšinou vysoký podiel tuku, v obchode sa dá nájsť mleté mäso, ktoré má obsah mäsa 50%. Čo je zvyšných 50%? Radšej si kúpte pekný kus mäska a pomeľte si ho sami, alebo si ho dajte pomlieť u mäsiara.

2, Strúhaný syr

Strúhaný syr je obalený v škrobe, aby sa jednotlivé dieliky nezlepili k sebe. Syr po nastrúhaní je viac náchylní na prítomnosť a činnosť kvasiniek, čo sa odrazí na jeho chuti. Kto už by chcel platiť za pachuť a škrob, ktoré vplývajú na výslednú chuť jedla? U syra v celku je riziko kontaminácie menšie. Určite je lepšie kúpiť si syr v celku a nastrúhať si ho tesne pred použitím.

3, Hotové dresingy

Mať po ruke hotový dresing je super pohodlné. Stačí sa načiahnuť do regálu v obchode a grilovačka, či šalát sú zachránené. Skúste otočiť výrobok zozadu a pozrieť sa na etiketu. Neprešla Vás chuť? Väčšinou sú plné vody, cukru, soli, zahusťovadiel, farbív, zvýrazňovačov chuti, konzervačných látok a emulgátorov. Stačí, aby ste mali po ruke citrón, olivový olej, med a zálievka na šalát je na svete. Rýchly a chutný paprikový dresing si môžete vyrobiť aj sami, recept nájdete tu. Je to čerstvé a zdravé.

4, Mleté korenie

Pomleté korenie vonia krásne, keď je čerstvé. Vopred namleté stráca rýchlo svoju vôňu. Preto je lepšie kúpiť si korenie v celku a mlynčekom ho čerstvo namlieť, keď potrebujeme. Čierne korenie- prášok sa usádza v stenách žíl, väčšie kusy namleté mlynčekom sa dostanú prirodzenou cestou z tela von. Opatrní pri jeho konzumácii by mali byť tehotné ženy a ľudia s kardiovaskulárnymi problémami, nakoľko zvyšuje krvný tlak.

5, Presladené cerálie

Ochutené cereálie obsahujú minimum vlákniny, väčšinou veľa cukru a prídavných látok na vylepšenie chuti. Niektoré vraj dodajú energiu na celé dopoludnie. Iné sú obohatené o vitamíny a minerály. Niektoré sľubujú štíhle bruško a zdravie v jednej porcii. Všimli ste si, že po miske cereálií ste o chvíľu opäť hladný? A bruško sa nezmenšuje? Nie je to náhoda. Cukor, cukor, cukor. Kúpte si neochutené vločky a pripravte si kašu s ovocím a orechmi, alebo domáce zapekané cereálie. Vitamíny a minerály hľadajte radšej v zelenine a ovocí. Štíhle bruško si vyžaduje pohyb a zmenu životného štýlu, nie vrecko cukru.

6, Ovocné jogurty

Opäť cukor v hlavnej úlohe. Ovocné jogurty obsahujú veľa cukru, farbív, zahusťovadiel, konzervačných látok a iných pridaných látok, ktoré môžu spôsobovať alergie, hyperaktivitu a iné neduhy. V niektorých sa pohybuje cukor okolo 20g na 100g, čo môže byť v malom tégliku niečo okolo 4 kociek cukru. Zjedli by ste len tak 4 kocky cukru? Alebo dali by ste len tak 4 kocky cukru dieťaťu nech si pomaškrtí? Určite nie. Lepšie je kúpiť si biely polotučný jogurt a dať si tam ovocie, vlákninu, orechy, trošku domáceho džemu alebo domáce cereálie. Ovocné jogurty obsahujú okrem iného aj  glukózovo-fruktózový sirup, ktorý je priamo zodpovedný za nárast obezity.

7, Sladkosti a slané pochutiny

Väčšina sladkosti a slaných „dobrotiek“ obsahuje nekvalitné stužené rastlinné oleje a vysoký podiel cukru, soli a iných látok, ktoré poškodzujú ľudský organizmus. Podieľajú sa hlavne na vzniku kardiovaskulárnych ochorení a cukrovke. Znižujú hladinu cholesterolu, ktorý je pre telo prospešný a tým sa stužené rastlinné oleje radia medzi škodlivejšie ako nasýtené mastné kyseliny. Výrobcovia dobre vedia, že kombinácia tuk-cukor chutí úžasne a ťažko sa jej odoláva. Aj Vy máte svojich favoritov medzi sladkosťami? Vymeňte ich za domáce fit koláčiky a sladkosti, ktoré si upečiete sami a ochránite si nielen srdiečko, ale aj hmotnosť.

Verím, že článok Vám pomohol rozhodnúť sa, čo si kúpiť a čo radšej nechať na polici v obchode. Investujete do kvalitných potravín, investujete do svojho zdravia. To ako sa budeme cítiť a vyzerať je v našich rukách.